Sv. Erazim/Erasmus/Elmo
FOTO: (Wikimedia Commons, volné dílo)

Snad opravdu jeden z nejhorších, co jsem kdy u svatých viděla. Kam se hrabe Lucie se svýma očima na misce nebo vytrhané zuby sv. Apoleny! 

Svatý Erasmus Formijský se totiž  na svých vyobrazeních a sochách povětšinou nonšalantně opírá o naviják, na kterém má namotaná vlastní střeva. 

Podle Jacoba de Voragine a jeho Zlaté legendy (Legenda aurea, 1298) pocházel  Erasmus z Antiochie, tedy z území dnešní Sýrie. A stal se tam biskupem. Za vlády silně protikřesťanských císařů Diokleciána a Maximiána (přelom 3. a 4. stol.) ho opakovaně krutě mučili a on pořád přežíval. Zřejmě proto je v elitní skupině Čtrnácti svatých pomocníků v nouzi. 

1000043811.png

Svatý Erazim úplně vpravo. I se svým hrůzným atributem. Socha v Bazilice sv. Jakuba Většího v Praze. (Fotografie: Šárka Bayerová)

Erasma bili, ponižovali, plivali na něj, ale on od své víry neustoupil. Modlil se, i když mu otevřeli žíly a nechali ho krvácet. Pokaždé došlo k zázračnému uzdravení. Zasahoval anděl. Dokonce i když Erazima hodili do studny plné jedovatých hadů a lili na něj vroucí olej. Tehdy se podařilo mučedníkovi utéct, protože se znenadání strhla obrovská bouře. Provazce deště římské pochopy na čas oslepily a zneschopnily. Erazim tak mohl odejít až do dnešního Libanonu. Do hor, kde sedm let žil jako poustevník. Až se mu zjevil jeho strážný anděl a vyřídil vzkaz. Věřící v jeho diecézi ho potřebovali. A tak Erasmus poslechl a a vydal se na cestu domů. Nedošel. Chytili ho a uvěznili. Pak přišla další série veřejných výslechů a mučení. Erazim využil situace k propagaci křesťanství a odsoudil císaře za jeho bezbožnost a krutost. Takže přitvrdili a týrali ho ještě víc. Nakonec mu otevřeli břicho a jeho střeva pomalu navíjeli na zmíněný budoucí atribut. 

1000043873.jpg

MUČEDNICTVÍ SV. ERASMA. Dřevoryt z roku 1471 ze "Života svatých". Text ke znázornění  zní: "Císař se rozzlobil a dal sv. Erasmovi navijákem vytrhat z těla vnitřnosti." (Fotokopie z knihy ROK SE SVATÝMI, Karmelitánské  nakladatelství.  Z archivu Šárky Bayerové)

Legendy říkají, že i tuhle hrůzu Erazim přežil. Další zázrak. Poté anděl oznámil, že pojedou na nové působiště. Až do italské Campanie. Takže se Erasmus vydal na cestu. Ve městě Formia pak sloužil věřícím jako duchovní správce. A údajně tam za pár let v klidu a v tichosti zemřel. Snad v roce 303.

V 9. století byly Erasmovy ostatky převezeny do Gaety, která leží u stejnojmenného zálivu poblíž Neapole. Dodnes jsou uloženy v 'jeho" kapli v katedrále sv. Erasma a Marciana. Není tedy divu, že v Gaetě je proslavený mučedník i patronem.

Svatý Erazim má na starost i mnoho dalšího. Třeba pevnost Elmo na Maltě a patronaci nad námořníky. To proto, že cestou do Itálie modlitbou odvrátil ztroskotání lodi. "Díky" navijáku drží ochrannou ruku i nad provazníky, soustružníky a tkalci. A patronuje dokonce houslistům! Ach ta střívka...

Především ale Erazim pomáhá od bolení v podbřišku a při kolikách, křečích i žaludečních potížích. Také ulevuje během porodních bolestí a dokonce odvrací  dobytčí mor.

Jak jsem k tomuhle zvláštnímu svatému přišla? Všimla jsem si jeho sochy v Bazilice sv. Jakuba Většího. Viz fotografie výše. Něco jsem o něm už věděla, takže jsem jen zapátrala po podrobnostech. Vynořil se mimořádně krutý osud. I když jen legendární.

A protože měl Erazim svátek už 2. června, slušelo se ho připomenout...

17813678728937098501580624733960.jpg

Zdroj: ROK SE SVATÝMI (Schindler a Schauber), Karmelitánské nakladatelství 

Zpět do rubriky Zpět na homepage
Váš příspěvek do diskuze:
Pro vkládání příspěvků do diskuze se musíte přihlásit
7 komentářů
Mirek Hahn
Díky za dalšího svatého. Snad se dočkám nějakého patrona, který žil v pohodlí a zesnul ve spánku :-)
Šárka Bayerová
Díky, Mirku. I o takových vím. Nemusíme chodit daleko. Sv. Anežka Česká konala jen dobro a zesnula milována...
Mirek Hahn
Anežka se hodně nastarala o chudé a nemocné a vzhledem ke svým církevním aktivitám žila asi dost asketicky. Myslel jsem nějakého křesťanského svatého, třeba kolem vína.... Mám samozřejmě Dionýsa, ale nechtěl bych zůstat u pohanství :-)
Martina Růžičková
Hrůzný způsob mučení! Pěkně jsi tu sochu v kostele vyfotila.
Šárka Bayerová
Díky, Martino. Vždycky hloubám, o čem byla ta "záchrana " od takových mučení... Trochu od anděla kontraproduktivní. U Erazima obzvlášť...
Michaela Přibová
To je hrozný atribut i mučení. Brrr! Prosím tě, kde přesně je v "Jakubovi" jeho socha. U kterého oltáře?
Šárka Bayerová
Míšo, když přijdeš do kostela, je na jednom z postranních oltářů vlevo. Pak už sochy poznáš. První je sv. Kateřina- má u nohou kolo.

JSTE TU POPRVÉ?

Přečtěte si, co všechno portál i60 nabízí.

Chcete na portál i60 přispívat vlastními články, povídat si na chatu, najít nové přátele či partnera v Seznamce?